Költségvetésről, kultúráról, kilátásokról, közhangulatról
2023-01-17 15:41:38

ÉVINDÍTÓ BESZÉLGETÉS POLGÁRMESTERÜNKKEL

Rohamléptekkel változó világunkban egyre nehezebb dolga van annak, aki „jövendölni” próbál, ráérezni, milyen főbb tényezők alakítják majd életünket, sorsunkat, egyénét és közösségét egyaránt. Mohács első embere, Pávkovics Gábor sem vállalkozik erre, ám arra igen, hogy év eleji beszélgetésünkben képet fessen a város jelenlegi helyzetéről, gazdálkodásáról, a Mohács jövőjét sok szempontból meghatározó híd építésével kapcsolatos kilátásokról és arról is, mi a véleménye a helyi közhangulatot károsan befolyásoló jelenségekről.

– Annyit bizonyosan leszögezhetünk: 2023 sok szempontból különleges év lesz – kezdi helyzetértékelését Pávkovics Gábor. – Annak érdekében, hogy Mohácsnak a nehézségek közepette a lehető legjobb éve legyen, az év elejétől igen komoly munkát kell végeznünk. Javában készül például a város költségvetése is, amely sok szempontból határozza meg a működés kereteit. Ahogyan korábban, úgy most sem bázisszemlélettel igyekszünk megalkotni az aktuális év költségvetését, hanem a jelenkori pénzügyi rendszereket igyekszünk megjeleníteni e tervezetben. Az alapvetéseket ismerjük: az intézményhálózat adott, az energiafogyasztás hozzávetőleges mértéke szintén – az árak viszont minden korábbinál sajátságosabban alakulnak. Jó hír ugyanakkor, hogy egy, a napokban tartott energiabeszerzési egyeztetés nyomán – nagyfogyasztóként – sikerült jobb árat kialkudnunk, mint amilyen még ősszel körvonalazódott. A taktika, hogy kivárunk az utolsó pillanatig, jól működött. Így a nagyfogyasztási helyeink kivétel nélkül le tudnak szerződni.

– Egy december végi kormányhatározat nyomán újra kellett gondolnunk költségvetésünk egy részét is: központilag ugyanis mintegy 2.600 milliárdos válságalap jóváhagyásáról döntöttek – folytatja polgármesterünk. – Ez részben a rezsicsökkentés fedezete, részben az önkormányzati feladatellátás pluszfinanszírozásának forrása. Novemberben és decemberben – a város képviseletében – többkörös egyeztetésen vettem részt a Belügyminisztériumban és a pénzügyi tárcánál. Az ottani tárgyalások eredményeként 419 millió forint többletforrást kap Mohács a közfeladatok finanszírozására.

A város költségvetését február 15-éig kell elfogadnunk, vagyis a tervezésben résztvevőkkel együtt heteken belül pontos számokat kell papírra vetnünk. A nehézségek érzékeltetésére egy számsort hadd osszak meg Önökkel: 2021-ben, az utolsó „békeévben”, amikor még nyoma sem látszott az ukrán-orosz konfliktusnak és az energiaárak elfogadható szinten álltak, akkor az önkormányzati fenntartású intézmények éves gáz- és villamosáram-fogyasztása nagyjából 170 millió forintra rúgott. 2022-ben ez az összeg 400 millióra növekedett, idén pedig már több mint 700 millióval kell számolnunk. E plusz kiadásokat be kell építenünk a költségvetésünkbe, amit oly módon kívánunk megtenni, hogy közben nem csökken a közszolgáltatások színvonala, sem az óvodákban, sem a bölcsődében, sem a szociális otthonokban, de például a közvilágítás tekintetében sem. Nem lenne szerencsés, ha a közvilágítás egy részének kiiktatásával esetleg sérülne a közbiztonság vagy balesetveszélyesebbé válna a közlekedés. Inkább abban gondolkodunk, hogy előrébb hozunk olyan energiahatékonysági beruházásokat, amelyeket eredetileg későbbre terveztünk. Ha ezekre vagy egy részükre sort tudunk keríteni, úgy várhatóan tudunk még faragni a már említett, tekintélyes kiadásokból. Hadd álljon itt pár elismerő szó is: nagyon pozitív volt az a hozzáállás, amelyet az intézmények részéről tapasztaltam. Köszönet valamennyiüknek partnerségükért, hogy megértették: e helyzetben sajnos takarékoskodni vagyunk kénytelenek. Nem várhatunk kizárólagosan kormányzati segítségnyújtásra, nekünk is lépéseket kell tennünk az energiaproblémák enyhítése érdekében. Valamennyi intézményünk vállalta, hogy végrehajtja a kért energiaracionalizálási intézkedéseket. 2023-at is olyan szaldóval igyekszünk zárni, hogy ne kelljen felélni a megtakarításainkat. E pénzeket, amelyeket még Szekó József idején igyekeztünk elkülöníteni, változatlanul fejlesztési célokra, út- és járdaépítésekre, intézményi korszerűsítésekre, egyebekre szeretnénk fordítani és nem működési kiadásokra. Nem lesz könnyű év, a sarokszámokat e pillanatban nem is látjuk hiánytalanul. Ahogyan utaltam rá, bizonyos energetikai korszerűsítéseket igyekszünk előbbre hozni. A cél az, hogy beruházásokat még ezen a télen megvalósítsuk, megint csak azért, hogy a már említett 700 milliós energiakiadást tovább kurtítsuk. Azon dolgozunk, hogy ezt az igen tetemes összeget legalább 20, de akár 30%-kal is mérsékeljük. Szerencsére az állami költségvetésbe városunk bele tudott kerülni, ennek köszönhetően önkormányzatunk e nehéz évben is el tudja látni a feladatait.

– Az Olvasók megorrolnak ránk, ha a hídra nem kérdezünk rá, mert a „lesz – nem lesz” vita ismét kiújult Lázár János mohácsi látogatása óta…

– Ez ügyben pozitív történésekről, fejleményekről számolhatok be: nemrég kaptuk a hírt, hogy elkészültek a mohácsi Duna-híd kiviteli tervei. Ez azért fontos, mert ez alapján meg lehet kezdeni a közbeszerzési eljárást. Engedélyes tervünk már régóta van, s tudni kell azt is, hogy nem csupán a híd kiviteli tervei készültek el, hanem a felhajtó- és lehajtóutak tervei is kompletten várják a gyakorlati megvalósítást. Mostantól a tervezői költségbecslés összeállítása ad feladatot, ha ez megtörténik, ez év első negyedévében startolhat a közbeszerzési eljárás. Ha ez valósággá válik, úgy ebben az évben ezen eljárás valamennyi mozzanatára sor kerülhet, s ha így lesz, úgy 2024-ben már akár a gyakorlati kivitelezés is elkezdődhet. Az építésügyi tárca vezetője, Lázár János tavaly év végi, mohácsi látogatása alkalmával aláhúzta: az itteni hídnak fontos szerepe lesz az ország közlekedési, logisztikai rendszerében. A politikus rögzítette: országos szinten ez az egyetlen olyan, ilyen magas szinten előkészített projekt, amelyre – ha a költségvetési nehézségek kicsit enyhülnek – elsőként hajlandó forrásokat áldozni a kormányzat. Szintén friss hír, hogy az EU-val nemrég kötött megállapodás értelmében a válságkezelési alap terhére fogják finanszírozni a mohácsi Duna-híd megépítését. Jómagam ez ügyben igen optimista vagyok, reményeim szerint e régen várt létesítmény a 2026-os, csataévfordulós emlékévre állni fog.

– Egy város életét, mindennapjait nem csak a fejlesztések, a kisebb-nagyobb beruházások határozzák meg és jellemzik, hanem a mindenkori közhangulat, a benne élők általános közérzete is. Ön az emberek közt jár, bárki megállíthatja, nyilván ilyen szempontból is jónéhány impulzus éri…

– Azt lehet látni – és nagyon jó látni –, hogy a COVID-nak végre búcsút intő mohácsiak nagy kedvvel vetik bele magukat ismét a nagyrendezvények látogatásába, a kulturális és szórakoztató programokba, a fesztiválozásba. A növekvő számú, színvonalas rendezvények iránt láthatóan egyre nagyobb az itt élők igénye. S hogy a paletta színesedik, abban az önkormányzat mellett komoly szerepe van a nemzetiségi önkormányzatoknak, szerveződéseknek, a civil szféra értékmegőrző-értékteremtő közösségeinek is. E körök képviselői szerencsére egyre nagyobb számban pályáznak sikerrel ilyen programok megtartására, amiknek a híre egyre messzebbre jut. Azt hiszem, túlzás nélkül jelenthetjük ki: 2022 ilyen szempontból fergeteges év volt. Jó döntés volt a képviselő-testület részéről, hogy egy ideje a Kossuth Teátrumban működő WestEnd Színház Kft. „vezényletével” tartja meg a nagyrendezvényeket. Nekik is köszönhetően a Deák tér szinte újjászületett, s olyan, igen látogatott közösségi színtérré, kulturális centrummá emelkedett, amelyet minden korosztály örömmel és egyre gyakrabban keres fel. Sajnos látni kell azt is, hogy az említett programoknak is köszönhetően hiába jó alapvetően a város közhangulata, pár éve menetrendszerűen történik valami, ami árnyékot vet minderre. Hol az egyik, hol a másik városvezetőről vagy éppen a Városháza munkatársainak egy részéről kapnak lábra furcsa híresztelések, törvénytelenségekkel, pénzügyi és egyéb szabálytalanságokkal vádolva meg őket. Aztán, e mendemondákról rendre derül ki, hogy teljesen alaptalanok voltak. Bevallom, e jelenségtől – sokakkal egyetemben – nem vagyok boldog. Sajnos, az itt élők egy része vagy bizonyos körök mintha abban lennének érdekeltek, hogy e kisváros nyugalmát időről-időre meg kell zavarni, fel kell bolygatni. Úgy vélem, nem helyénvaló az efféle gondolkodás. Az emberek többsége a nyugalmat, a kiszámíthatóságot, a biztonságot keresi és nem ennek ellenkezőjét, a bizonytalant, az anarchiát. Nagyon rossz irány, hogy valaki külső hatóságnál a saját(!) szervezetét jelenti fel, azt, amelynek legfőbb döntéshozó testületében ő is helyet foglal. Az ilyesmi komoly károkat okoz az önkormányzatnál, erkölcsi értelemben mindenképpen, de akár anyagilag is. Az ilyen mondvacsinált, szinte havonta felbukkanó ügyek valamennyi érintett esetében – legyen szó egy városvezetőről, egy intézményről vagy valamely munkatársi körről – rengeteg időt és energiát emésztenek fel, amelyeket értelmesebb, hasznosabb, a köz javát szolgáló dolgokra is lehetne fordítani.

– Advent utolsó vasárnapján, amikor a Deák téren, a szépen feldíszített színpadon meggyújtottam a hatalmas koszorún az utolsó gyertyát, azt találtam mondani, hogy „Beteg a világ. És a bajaink gyógyítására a régi gyógymódok már nem alkalmasak.” Úgy gondolom, az összefogás, a többség józan gondolkodása gyógyír lehet és lesz az ilyen jelenségekre. Biztos vagyok abban, hogy e nagymúltú, több mint 900 éves város lakóiként együtt képesek leszünk a nehézségek legyőzésére. Ezúton köszönöm meg mindenkinek, aki dolgozott, tett a városért, mindannyiunkért. Csak remélni tudom, hogy ugyanazzal a hittel, alázattal, odaadással végzik idén is feladataikat.

Végezetül hadd kívánjak

boldog új esztendőt és jó egészséget

VALAMENNYI MOHÁCSINAK!

Pávkovics Gábor

Szerző | Mohácsi Önkormányzat
Költségvetésről, kultúráról, kilátásokról, közhangulatról
2023-01-17 15:41:38

title-https://mohacs.smartonkormanyzat.hu/data-files/app/app-mohacs-1580x800.jpg

ÉVINDÍTÓ BESZÉLGETÉS POLGÁRMESTERÜNKKEL

Rohamléptekkel változó világunkban egyre nehezebb dolga van annak, aki „jövendölni” próbál, ráérezni, milyen főbb tényezők alakítják majd életünket, sorsunkat, egyénét és közösségét egyaránt. Mohács első embere, Pávkovics Gábor sem vállalkozik erre, ám arra igen, hogy év eleji beszélgetésünkben képet fessen a város jelenlegi helyzetéről, gazdálkodásáról, a Mohács jövőjét sok szempontból meghatározó híd építésével kapcsolatos kilátásokról és arról is, mi a véleménye a helyi közhangulatot károsan befolyásoló jelenségekről.

– Annyit bizonyosan leszögezhetünk: 2023 sok szempontból különleges év lesz – kezdi helyzetértékelését Pávkovics Gábor. – Annak érdekében, hogy Mohácsnak a nehézségek közepette a lehető legjobb éve legyen, az év elejétől igen komoly munkát kell végeznünk. Javában készül például a város költségvetése is, amely sok szempontból határozza meg a működés kereteit. Ahogyan korábban, úgy most sem bázisszemlélettel igyekszünk megalkotni az aktuális év költségvetését, hanem a jelenkori pénzügyi rendszereket igyekszünk megjeleníteni e tervezetben. Az alapvetéseket ismerjük: az intézményhálózat adott, az energiafogyasztás hozzávetőleges mértéke szintén – az árak viszont minden korábbinál sajátságosabban alakulnak. Jó hír ugyanakkor, hogy egy, a napokban tartott energiabeszerzési egyeztetés nyomán – nagyfogyasztóként – sikerült jobb árat kialkudnunk, mint amilyen még ősszel körvonalazódott. A taktika, hogy kivárunk az utolsó pillanatig, jól működött. Így a nagyfogyasztási helyeink kivétel nélkül le tudnak szerződni.

– Egy december végi kormányhatározat nyomán újra kellett gondolnunk költségvetésünk egy részét is: központilag ugyanis mintegy 2.600 milliárdos válságalap jóváhagyásáról döntöttek – folytatja polgármesterünk. – Ez részben a rezsicsökkentés fedezete, részben az önkormányzati feladatellátás pluszfinanszírozásának forrása. Novemberben és decemberben – a város képviseletében – többkörös egyeztetésen vettem részt a Belügyminisztériumban és a pénzügyi tárcánál. Az ottani tárgyalások eredményeként 419 millió forint többletforrást kap Mohács a közfeladatok finanszírozására.

A város költségvetését február 15-éig kell elfogadnunk, vagyis a tervezésben résztvevőkkel együtt heteken belül pontos számokat kell papírra vetnünk. A nehézségek érzékeltetésére egy számsort hadd osszak meg Önökkel: 2021-ben, az utolsó „békeévben”, amikor még nyoma sem látszott az ukrán-orosz konfliktusnak és az energiaárak elfogadható szinten álltak, akkor az önkormányzati fenntartású intézmények éves gáz- és villamosáram-fogyasztása nagyjából 170 millió forintra rúgott. 2022-ben ez az összeg 400 millióra növekedett, idén pedig már több mint 700 millióval kell számolnunk. E plusz kiadásokat be kell építenünk a költségvetésünkbe, amit oly módon kívánunk megtenni, hogy közben nem csökken a közszolgáltatások színvonala, sem az óvodákban, sem a bölcsődében, sem a szociális otthonokban, de például a közvilágítás tekintetében sem. Nem lenne szerencsés, ha a közvilágítás egy részének kiiktatásával esetleg sérülne a közbiztonság vagy balesetveszélyesebbé válna a közlekedés. Inkább abban gondolkodunk, hogy előrébb hozunk olyan energiahatékonysági beruházásokat, amelyeket eredetileg későbbre terveztünk. Ha ezekre vagy egy részükre sort tudunk keríteni, úgy várhatóan tudunk még faragni a már említett, tekintélyes kiadásokból. Hadd álljon itt pár elismerő szó is: nagyon pozitív volt az a hozzáállás, amelyet az intézmények részéről tapasztaltam. Köszönet valamennyiüknek partnerségükért, hogy megértették: e helyzetben sajnos takarékoskodni vagyunk kénytelenek. Nem várhatunk kizárólagosan kormányzati segítségnyújtásra, nekünk is lépéseket kell tennünk az energiaproblémák enyhítése érdekében. Valamennyi intézményünk vállalta, hogy végrehajtja a kért energiaracionalizálási intézkedéseket. 2023-at is olyan szaldóval igyekszünk zárni, hogy ne kelljen felélni a megtakarításainkat. E pénzeket, amelyeket még Szekó József idején igyekeztünk elkülöníteni, változatlanul fejlesztési célokra, út- és járdaépítésekre, intézményi korszerűsítésekre, egyebekre szeretnénk fordítani és nem működési kiadásokra. Nem lesz könnyű év, a sarokszámokat e pillanatban nem is látjuk hiánytalanul. Ahogyan utaltam rá, bizonyos energetikai korszerűsítéseket igyekszünk előbbre hozni. A cél az, hogy beruházásokat még ezen a télen megvalósítsuk, megint csak azért, hogy a már említett 700 milliós energiakiadást tovább kurtítsuk. Azon dolgozunk, hogy ezt az igen tetemes összeget legalább 20, de akár 30%-kal is mérsékeljük. Szerencsére az állami költségvetésbe városunk bele tudott kerülni, ennek köszönhetően önkormányzatunk e nehéz évben is el tudja látni a feladatait.

– Az Olvasók megorrolnak ránk, ha a hídra nem kérdezünk rá, mert a „lesz – nem lesz” vita ismét kiújult Lázár János mohácsi látogatása óta…

– Ez ügyben pozitív történésekről, fejleményekről számolhatok be: nemrég kaptuk a hírt, hogy elkészültek a mohácsi Duna-híd kiviteli tervei. Ez azért fontos, mert ez alapján meg lehet kezdeni a közbeszerzési eljárást. Engedélyes tervünk már régóta van, s tudni kell azt is, hogy nem csupán a híd kiviteli tervei készültek el, hanem a felhajtó- és lehajtóutak tervei is kompletten várják a gyakorlati megvalósítást. Mostantól a tervezői költségbecslés összeállítása ad feladatot, ha ez megtörténik, ez év első negyedévében startolhat a közbeszerzési eljárás. Ha ez valósággá válik, úgy ebben az évben ezen eljárás valamennyi mozzanatára sor kerülhet, s ha így lesz, úgy 2024-ben már akár a gyakorlati kivitelezés is elkezdődhet. Az építésügyi tárca vezetője, Lázár János tavaly év végi, mohácsi látogatása alkalmával aláhúzta: az itteni hídnak fontos szerepe lesz az ország közlekedési, logisztikai rendszerében. A politikus rögzítette: országos szinten ez az egyetlen olyan, ilyen magas szinten előkészített projekt, amelyre – ha a költségvetési nehézségek kicsit enyhülnek – elsőként hajlandó forrásokat áldozni a kormányzat. Szintén friss hír, hogy az EU-val nemrég kötött megállapodás értelmében a válságkezelési alap terhére fogják finanszírozni a mohácsi Duna-híd megépítését. Jómagam ez ügyben igen optimista vagyok, reményeim szerint e régen várt létesítmény a 2026-os, csataévfordulós emlékévre állni fog.

– Egy város életét, mindennapjait nem csak a fejlesztések, a kisebb-nagyobb beruházások határozzák meg és jellemzik, hanem a mindenkori közhangulat, a benne élők általános közérzete is. Ön az emberek közt jár, bárki megállíthatja, nyilván ilyen szempontból is jónéhány impulzus éri…

– Azt lehet látni – és nagyon jó látni –, hogy a COVID-nak végre búcsút intő mohácsiak nagy kedvvel vetik bele magukat ismét a nagyrendezvények látogatásába, a kulturális és szórakoztató programokba, a fesztiválozásba. A növekvő számú, színvonalas rendezvények iránt láthatóan egyre nagyobb az itt élők igénye. S hogy a paletta színesedik, abban az önkormányzat mellett komoly szerepe van a nemzetiségi önkormányzatoknak, szerveződéseknek, a civil szféra értékmegőrző-értékteremtő közösségeinek is. E körök képviselői szerencsére egyre nagyobb számban pályáznak sikerrel ilyen programok megtartására, amiknek a híre egyre messzebbre jut. Azt hiszem, túlzás nélkül jelenthetjük ki: 2022 ilyen szempontból fergeteges év volt. Jó döntés volt a képviselő-testület részéről, hogy egy ideje a Kossuth Teátrumban működő WestEnd Színház Kft. „vezényletével” tartja meg a nagyrendezvényeket. Nekik is köszönhetően a Deák tér szinte újjászületett, s olyan, igen látogatott közösségi színtérré, kulturális centrummá emelkedett, amelyet minden korosztály örömmel és egyre gyakrabban keres fel. Sajnos látni kell azt is, hogy az említett programoknak is köszönhetően hiába jó alapvetően a város közhangulata, pár éve menetrendszerűen történik valami, ami árnyékot vet minderre. Hol az egyik, hol a másik városvezetőről vagy éppen a Városháza munkatársainak egy részéről kapnak lábra furcsa híresztelések, törvénytelenségekkel, pénzügyi és egyéb szabálytalanságokkal vádolva meg őket. Aztán, e mendemondákról rendre derül ki, hogy teljesen alaptalanok voltak. Bevallom, e jelenségtől – sokakkal egyetemben – nem vagyok boldog. Sajnos, az itt élők egy része vagy bizonyos körök mintha abban lennének érdekeltek, hogy e kisváros nyugalmát időről-időre meg kell zavarni, fel kell bolygatni. Úgy vélem, nem helyénvaló az efféle gondolkodás. Az emberek többsége a nyugalmat, a kiszámíthatóságot, a biztonságot keresi és nem ennek ellenkezőjét, a bizonytalant, az anarchiát. Nagyon rossz irány, hogy valaki külső hatóságnál a saját(!) szervezetét jelenti fel, azt, amelynek legfőbb döntéshozó testületében ő is helyet foglal. Az ilyesmi komoly károkat okoz az önkormányzatnál, erkölcsi értelemben mindenképpen, de akár anyagilag is. Az ilyen mondvacsinált, szinte havonta felbukkanó ügyek valamennyi érintett esetében – legyen szó egy városvezetőről, egy intézményről vagy valamely munkatársi körről – rengeteg időt és energiát emésztenek fel, amelyeket értelmesebb, hasznosabb, a köz javát szolgáló dolgokra is lehetne fordítani.

– Advent utolsó vasárnapján, amikor a Deák téren, a szépen feldíszített színpadon meggyújtottam a hatalmas koszorún az utolsó gyertyát, azt találtam mondani, hogy „Beteg a világ. És a bajaink gyógyítására a régi gyógymódok már nem alkalmasak.” Úgy gondolom, az összefogás, a többség józan gondolkodása gyógyír lehet és lesz az ilyen jelenségekre. Biztos vagyok abban, hogy e nagymúltú, több mint 900 éves város lakóiként együtt képesek leszünk a nehézségek legyőzésére. Ezúton köszönöm meg mindenkinek, aki dolgozott, tett a városért, mindannyiunkért. Csak remélni tudom, hogy ugyanazzal a hittel, alázattal, odaadással végzik idén is feladataikat.

Végezetül hadd kívánjak

boldog új esztendőt és jó egészséget

VALAMENNYI MOHÁCSINAK!

Pávkovics Gábor

Szerző | Mohácsi Önkormányzat